Wywiad z Krzysztofem: przegląd zadań kierownika zespołu deweloperskiego
Jakie posiadasz wykształcenie?
Po ukończeniu Technikum Elektronicznego rozpocząłem studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dla tych, którzy nie znają polskiej kultury – jest to niezwykle stara uczelnia z długą historią i cieszy się bardzo dobrą opinią. Studiowałem tam przez 5 lat i ukończyłem studia magisterskie. Uczęszczałem na Wydział Fizyki i Nauk Stosowanych gdzie studiowałem informatykę. To tam zetknąłem się z bardziej zaawansowanym kodowaniem i z większymi projektami. Nie było to oprogramowanie tak duże jak CarLo, jednak nadal całkiem spore, biorąc pod uwagę fakt, że było to jeszcze w okresie moich studiów.
Po ukończeniu studiów magisterskich rozpocząłem pracę, ale to nie oznaczało końca nauki. Soloplan daje nam, pracownikom wiele możliwości rozwoju, w tym uczestnictwa w różnych szkoleniach. Niedawno uzyskałem certyfikat Microsoft Azure Developer Associate, który podczas przygotowania pozwala poznać tajniki rozwoju aplikacji w środowisku Azure co jest aktualnie i w przyszłości, bardzo pożądaną umiejętnością.
Jaki aspekt programowania najbardziej Ci się spodobał?
Jeśli miałbym wskazać jakiś konkretny aspekt, to musiałby to być fakt, że ciągle uczysz się nowych rzeczy. Ich zakres jest bardzo szeroki. Możesz nauczyć się nowego języka programowania, ale jest to stosunkowo rzadko potrzebne. Bardziej prawdopodobnym aspektem jest poznawanie nowych frameworków czy narzędzi. To jest coś, z czym stale pracujesz. W codziennej pracy napotykamy na wiele różnych wyzwań i problemów, z którymi trzeba umieć sobie radzić. Musisz zacząć myśleć o nowych możliwościach i rozwiązaniach, nie zajdziesz daleko stosując szybkie rozwiązania na skróty. Wtedy, automatycznie uczysz się nowych rzeczy.
Fakt, że całe rozwijające się środowisko nieustannie ewoluuje, nie czyni go monotonnym, ale wręcz przeciwnie. Można to porównać do zawodu lekarza – aby odnieść sukces w tym, co robisz, musisz stale się rozwijać i uczyć się czegoś nowego.
Co myślisz o pracy programistycznej w Soloplan? Czy uczysz się wielu nowych rzeczy?
Czy uczę się nowych rzeczy? Jasne, że tak! CarLo jest bardzo dużym oprogramowaniem i prawie niemożliwym jest poznanie każdego szczegółu z każdej jego części. Zawsze znajdzie się coś nowego czego możesz się nauczyć, jeżeli zgłębiasz kolejną część oprogramowania, której wcześniej nie znałeś . Wcześniej pracowałem już nad mniejszym oprogramowaniem i ogrom kodu, jaki zawiera CarLo, naprawdę mnie zaskoczył. Na początku trochę trudno jest wejść w odpowiedni rytm pracy, jednak zaskakująco szybko można się w tym wszystkim połapać. Kontakt z tak dużym oprogramowaniem przynosi również niezmierne korzyści na przyszłość. Zagłębienie się w całą strukturę może wydawać się dosyć pracochłonne, ale gdy już wszystko zaczynasz rozumieć, to tworzenie nowych rozwiązań jest o wiele łatwiejsze. Wtedy stajesz się bardziej niezależny i możesz pracować bez polegania na wiedzy kolegów. Od czasu do czasu istnieje również możliwość pracy nad różnymi niezależnymi projektami.
Jakiej rady udzieliłbyś komuś, kto jest zainteresowany praktyką lub pracą zawodową w branży IT??
Cóż, to jedna z najciekawszych ścieżek kariery. Zwłaszcza dziś branża IT jest ogromną częścią naszego współczesnego społeczeństwa. Mając to na uwadze, powiedziałbym, że wypada po prostu skorzystać z szansy i się w nią zaangażować, ponieważ jest to obszar pełen wspaniałych możliwości kariery, które z upływem czasu ciągle się poszerzają. Jest to niezwykle bezpieczna branża pod kątem zatrudnienia.
To, co również lubię w branży IT, to zapłata za twoją ciężką pracę. Jeżeli na początku swojej kariery zainwestujesz w nią dużo wysiłku i czasu, to później przynosi to wyłącznie korzyści. Żadna godzina zainwestowana we własny rozwój nie jest stracona. Właściwie taka byłaby moja rada dla osób zainteresowanych tą dziedziną: na początku może być ciężko, ale na końcu naprawdę się opłaca. Nie zniechęcaj się, gdy zaczynasz zgłębiać tę branżę.
Czym powinni charakteryzować się kandydaci, aby odnieść sukces w tej dziedzinie?
Myślę, że kluczem do sukcesu jest absolutne zaangażowanie w wykonywaną pracę. Jak już wspomniałem wcześniej: nie jest to jedna z najłatwiejszych dziedzin do opanowania, ale na pewno jest jedną z tych najbardziej przyjaznych i satysfakcjonujących. Nie należy się zbyt wcześnie zniechęcać. Zajmuję się tą dziedziną od wielu lat i wciąż sporadycznie zdarzają mi się błędy, ale nie należy ich postrzegać jako wynik porażki, a raczej jako okazję do nauki i poszerzenia swojej wiedzy.
Jak opisałbyś swój typowy dzień w Soloplan??
Codziennie rano mamy krótkie spotkanie naszego zespołu, które jest okazją do omówienia problemów, rozwiązań, a co za tym idzie do wymiany wiedzy. Po tym spotkaniu zazwyczaj poświęcam trochę czasu na wsparcie kolegów w rozwiązywaniu istniejących problemów. Bywa, że mamy nowego kolegę, który w ogóle nie zna CarLo, więc muszę go wesprzeć w poznawaniu konkretnych obszarów aplikacji.
Reszta mojego dnia nie różni się tak bardzo od dnia moich kolegów – pracuję z kodem. Taka praca z kodem może być wynikiem zapotrzebowania z różnych źródeł. I tak, albo dział CSM ma nowe rozwiązania dla klienta, które muszą zostać wdrożone, albo otrzymujemy Mantis, nad którym trzeba popracować i dostarczyć poprawki. Innym źródłem mojej codziennej pracy są też kwestie zgłaszane przez nasz dział jakości oprogramowania bądź pytania czy prośby z działu serwisu.
Jako lider zespołu musisz ćwiczyć swój umysł, aby móc w ciągu kilku minut przejść z jednego zadania do drugiego. Masz ludzi, którzy polegają na Tobie i Twojej wiedzy, ale musisz też wykonać swoją własną pracę. To bardzo obszerne pole działania i naprawdę daje mi dużo satysfakcji.
Czy jest jakiś projekt, który szczególnie utkwił Ci w pamięci? Jeśli tak to dlaczego?
Myślę, że ciekawym projektem jest jeden z tych najnowszych. Jestem pewien, że wiele osób słyszało już o zastosowaniu skanowania tekstu w CarLo (OCR). Właściwie jestem jednym z programistów, którzy go monitorowali i pracowali nad nim od samego początku do końca. Wciąż pracujemy nad kilkoma drobnymi zmianami, ale jestem bardzo dumny z tego, jak daleko zaszliśmy, biorąc pod uwagę fakt, że zaczynaliśmy od 0, a ukończyliśmy już prawie 100%.
Ten zautomatyzowany proces eliminujący wiele niepotrzebnej pracy naszych klientów, wymagał sporo czasu, aby tak się rozwinąć. Należy pamiętać, że każda czcionka, każdy rozmiar znaku musi zostać poprawnie rozpoznany i zdigitalizowany. Jest to obszar, który wciąż optymalizujemy. Ale robimy wielkie postępy!
Chciałbyś zostać częścią zespołu Soloplan?
W takim razie sprawdź nasze oferty pracy – czekamy na Twoją aplikację!