Nauka zawodu w kierunku specjalista ds. komunikacji marketingowej w firmie Soloplan
Organizuj, projektuj, bądź kreatywny – czy to brzmi jak idealny miks dla Ciebie? Zatem wykształcenie zawodowe w kierunku specjalisty ds. komunikacji marketingowej w Soloplan, jest idealne, podobnie jak dla naszych dwóch praktykantek Melissy i Nicole!
Dzień dobry Melissa i Nicole. Obie przygotowujecie się do zawodu specjalisty ds. komunikacji marketingowej. Co jeszcze możecie nam o sobie powiedzieć?
Melissa: Mam 20 lat i jestem tutaj w Soloplan od września 2019 r., więc od ponad pół roku.
Nicole: Mam 19 lat, jest to mój drugi rok praktyki i jestem tu o rok dłużej.
Czy potraficie streścić w jednym zdaniu, na czym polega wasza nauka zawodu?
N: W jednym zdaniu jest to niemożliwe, ponieważ nasz trening jest niezwykle zróżnicowany. Nasze główne zadania obejmują na przykład planowanie targów, ponieważ nawet do sześciu razy w roku prezentujemy nasze oprogramowanie logistyczne na różnych targach. Ważnym punktem jest również planowanie wydarzeń. Z jednej strony chodzi o wydarzenia wewnętrzne, takie jak nasza coroczna wigilijka, z drugiej strony o wydarzenia publiczne, takie jak dni otwarte, które odbyły się we wrześniu 2019 r., lub większe szkolenia dla naszych klientów.
Spędzamy również dużo czasu na marketingu online, tj. wszystkim, co dotyczy strony internetowej, mediów społecznościowych i Google. Obszar działań jest naprawdę rozległy: niektóre z nich dotyczą bardzo kreatywnych zadań, takich jak tworzenie postów, inne są typowo dziennikarskie, jak np. pisanie artykułów na stronę internetową.
M: Ale to nie wszystko! Na przykład tniemy filmy, edytujemy zdjęcia, planujemy zdjęcia grupowe, projektujemy artykuły promocyjne i wiele więcej. W marcu 2020 nastąpi ceremonia pierwszego wbicia łopaty pod Soloplan City Resort, czyli nowego hotelu obok budynku firmy. Zespół marketingowy opracowuje całą koncepcję marki dla tego hotelu i tworzy tożsamość korporacyjną, na przykład logo i kolory firmowe. Hotel ma zostać ukończony latem przyszłego roku, więc jesteśmy w to zaangażowane od początku do końca. Mamy szczęście, że bierzemy udział w tak dużym projekcie.
Dlaczego wybrałyście taki kierunek nauki zawodu?
M: Niektórzy z moich znajomych pracują w obszarze marketingu, więc miałam już wgląd w obszary działania i wiedziałam, że to będzie dla mnie właściwy zawód. Sprawdziłam w Internecie możliwości kształcenia w tym zawodzie i tak natknęłam się na ofertę praktyk firmy Soloplan i złożyłam aplikację bezpośrednio tutaj.
N: Najpierw chciałam studiować marketing, ale potem zdecydowałam się odbyć praktykę zawodową i jestem bardzo zadowolona z tej decyzji. Poznaję tu zawód, a jednocześnie zdobywam już doświadczenie w tym obszarze!
Który projekt podobał wam się najbardziej?
N: Jednym z projektów, na który naprawdę się cieszę, jest nasza wielka trasa po Niemczech, podczas której odwiedzimy różnych klientów i wspólnie z agencją Silberstern będziemy robić filmy dla użytkowników. Mamy szczęście, że możemy wziąć w tym udział i pracować za kulisami planu filmowego.
M: Stworzyłam książkę dla naszego międzynarodowego CEO Fabiana Heidla. Ta książka służy jako przewodnik po naszej sprzedaży. Sama treść została utworzona wcześniej, ale upiększyłam ją i stworzyłam okładkę. Z jednej strony było to bardzo czasochłonne, a z drugiej naprawdę ekscytujące, ponieważ wymagało dużej kreatywności. To naprawdę fajne uczucie móc trzymać moją „własną” książkę w ręku.
Czy zajmujecie się wyłącznie marketingiem, czy poznajecie też inne działy?
N: Zasadniczo możemy przyjrzeć się niemal każdemu działowi, w tym działom technicznym, takim jak serwis lub IT. Jednak dla nas obu bardziej bliskie są działy personalny lub księgowości.
M: Ja chciałabym również przyjrzeć się działowi sprzedaży, ponieważ bardzo interesuje mnie kontakt z klientem i generalnie proces sprzedaży. Ogólnie jednak możemy powiedzieć, że większość szkolenia poświęcamy marketingowi.
Chodzicie do szkoły zawodowej dla mediów w Monachium. Jak to dokładnie działa?
N: Podobnie jak inni stażyści, mamy również szkolenie blokowe, ale w większych odstępach czasu. Oznacza to, że co dwa do trzech miesięcy mamy około trzy tygodniowy blok szkoły, ale jesteśmy w różnych okresach bloku. Sam akademik, za wyjątkiem niewielkiego wkładu osobistego, przejmuje miasto Kempten.
Czy trudno było się osiedlić w Monachium?
M: Przeprowadzka bardzo często w ciągu ostatnich dwóch lat oznacza, że szybko przyzwyczajam się do nowego otoczenia. Przede wszystkim bardzo łatwo było znaleźć nowych przyjaciół – czy to w akademiku, czy w szkole. Oczywiście w dużym mieście, takim jak Monachium, istnieje wiele okazji do spędzenia wolnego czasu poza szkołą i akademikiem.
N: Dla mnie było zupełnie odwrotnie: jestem absolutnym dzieckiem ze wsi i nie czuję się w 100% komfortowo w dużych miastach. Jednak kiedy jesteś tam przez 2-3 dni i już zdążysz się zaprzyjaźnić, na pewno jest dużo łatwiej.
Jakie przedmioty macie w szkole zawodowej?
M: W pierwszym roku szkolenia są to ogólne tematy szkolenia komercyjnego, np. administracja lub księgowość.
Ale możemy również wybrać kursy, które naprawdę zawierają bardzo interesujące tematy. Jest wiele możliwości, od Photoshopa i InDesign po zarządzanie marką, psychologię reklamy i planowanie wydarzeń – w zasadzie wszystko związane z marketingiem.
N: W drugim roku stażu zajmujesz się znacznie większą liczbą tematów związanych z marketingiem. Na przykład istnieje również dwutygodniowy projekt grupowy, w którym opracowuje się koncepcję marketingową dla prawdziwego klienta.
Jakie macie plany na przyszłość?
N: Chciałabym się dalej uczyć po stażu, ale mogę sobie również wyobrazić, że najpierw będę pracowała dla Soloplan. Jeśli zdecyduję się na studia, bardzo chciałabym tu pracować jako student.
M: Na razie planowałam tu zostać. Zdecydowanie chcę się uczyć. W każdym razie wiem, że jestem dobrze przygotowana do świata zawodowego i że wszystkie drzwi są dla mnie otwarte.
Jakie wskazówki dałybyście nowemu stażyście?
N: Ważne jest, aby wnosić świeże, nowe pomysły, być kreatywnym i mieć odwagę aby próbować czegoś nowego. W końcu żaden pomysł nie jest zły i możesz stworzyć coś nowego ze wszystkiego.
M: Nie musisz się bać, że musisz być w stanie zrobić wszystko. Jest to staż i oczywiście wiele tematów nie jest jeszcze znanych. Ważne jest tylko, aby dużo komunikować się z zespołem, aby mógł reagować na twoje oczekiwania i słabości. Jeśli ciepła atmosfera pracy jest dla Ciebie ważna, to zdecydowanie jesteś tutaj w odpowiednim zespole.
To nie wszystko! Istnieją trzy inne staże. Kliknij tutaj, aby uzyskać wywiad na temat szkolenia na stanowisku pracownika działu IT. Pozostałe dwa zawody zostaną opublikowane w kolejnych tygodniach.
Zobacz także naszą stronę na Facebooku lub konto na Instagramie!