Machine Learning i sztuczna inteligencja rewolucjonizują planowanie transportu
W ludzkim mózgu znajduje się około 100 miliardów neuronów połączonych ze sobą w sieć. Przekazywanie informacji między neuronami odbywa się za pośrednictwem impulsów elektrycznych. To pozwala ludziom uczyć się, wyciągać wnioski i myśleć abstrakcyjnie. W przypadku tzw. „Sztucznej inteligencji” neurony zastępuje się sztucznymi neuronami i trenuje się je za pomocą algorytmów. Nie jest to jednak symulacja ludzkiej inteligencji – zamiast tego stosuje się naukę rozpoznawania wzorców przy użyciu dużej liczby danych za pomocą Machine Learning (uczenie maszynowe).
Machine Learning może na przykład automatycznie nauczyć się zestawu konkretnych reguł na podstawie danych treningowych. Dzięki temu firmy nie muszą ręcznie tworzyć modelu postępowania i związanego z tym nakładu pracy, takiego jak definiowanie reguł, testów i interpretacji. Jakość danych szkoleniowych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia tego procesu.
Podczas tworzenia modelu uczenia maszynowego szczególnie wymagające są dwa aspekty. Jest to przede wszystkim tak zwane Feature Selection, które oznacza wybór podzbioru odpowiednich cech rekordu danych z wielu właściwości poprzednich zleceń transportowych. Obejmuje to na przykład wybór miejsca docelowego, wagi lub typu danego transportu. Drugim wymagającym aspektem jest tak zwane „overfitting/underfitting”. Zastosowany model musi być na tyle złożony matematycznie, aby uczyć się ludzkich zachowań. Nie może to jednak być sztywna nauka „na pamięć”. Inżynierowie zajmujący się Machine Learning określają pożądane rozwiązanie jako model uogólniający.
Oprogramowanie logistyczne CarLo firmy Soloplan od ponad roku współpracuje ze sztuczną inteligencją. Machine Learning opiera się na danych z planowania transportu, takich jak rodzaj transportu, data, punkt początkowy, miejsce docelowe, pozycje ładunków czy waga ładunku. Te informacje są wprowadzane i przetwarzane za pomocą odpowiedniego algorytmu.
Jednym z najnowszych dodatków do funkcji sztucznej inteligencji systemu zarządzania transportem CarLo jest prognoza opóźnień czy też niezawodność kierowców i podwykonawców.
Kolejną nową funkcją jest dostarczanie propozycji tras. Bazując na wartościach empirycznych i zachowaniu dyspozytora, system dostosowuje się do efektywnego planowania tras. Podczas tworzenia tras sztuczna inteligencja bierze pod uwagę istniejącą konfigurację Quickstep z CarLo. Taka unikalna kombinacja funkcji probabilistycznych i deterministycznych umożliwia naszym klientom definiowanie restrykcji, takich jak maksymalna waga lub ilość miejsc ładownych. CarLo przedstawia tylko sugestie, które spełniają określone ograniczenia.
Zespół Soloplan odpowiedzialny za implementację sztucznej inteligencji bada obecnie szereg innych pomysłów. Jedną z kwestii, którymi zajmuje się branża, jest prawdopodobieństwo złożenia zamówienia. Jakie jest prawdopodobieństwo, że oferowany transport zostanie faktycznie zlecony? Ten i inne ekscytujące tematy są obecnie analizowane i oczekuje się, że będą dostępne dla wszystkich klientów firmy Soloplan w przyszłości.
Zalety planowania transportu przy pomocy Machine Learning są oczywiste: jego zastosowanie oszczędza dyspozytorowi sporo czasu, pomaga uniknąć błędów i zwiększa efektywność. Kolejną zaletą jest brak utraty wiedzy w momencie, gdy zmieniają się pracownicy. Ponieważ system zarządzania transportem nauczył się zachowania na podstawie danych szkoleniowych, to przykładowo nowy dyspozytor będzie mógł planować trasy w taki sam sposób, jak doświadczony, wieloletni pracownik. Wszystkie dane są zachowane przez cały czas dla danego klienta. Ponadto system ten dostosowuje się do zmieniających się wymagań biznesowych, ponieważ model jest dalej szkolony w zakresie nowych zleceń transportowych.
GO DIGITAL! – inicjatywa digitalizacji firmy Soloplan GmbH
W ramach inicjatywy digitalizacji 2020 firma Soloplan przedstawia innowacyjne funkcje i rozwiązania IT w CarLo, które pozwalają na cyfryzację procesów analogowych: skanowanie OCR, sterowanie głosowe, workflows i wiele innych!
Chcesz dowiedzieć się więcej o oprogramowaniu logistycznym CarLo?
Jeszcze dziś umów się na indywidualną prezentację lub skontaktuj się mailowo pod adresem vertrieb@soloplan.de, telefonicznie +49 831 57407 300 bądź przez nasz LIVE-Chat na stronie www.soloplan.pl